آموزش

آموزش انتقال google authenticator به گوشی دیگر

نحوه انتقال اکانت در برنامه google authenticator روی گوشی جدید

استفاده از ورود دو مرحله ای یا 2FA، یک راهکار عالی برای اطمینان از امنیت حساب Google و سایر سایت‌هایی است که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. یکی از بهترین برنامه‌ها در این زمینه، google authenticator است که توسط شرکت گوگل ارائه شده و با تنظیم کردن آن روی جیمیل خود می‌توانید از قابلیت احراز هویت دو عاملی استفاده کنید.

استفاده از این روش در واقع این امکان را فراهم می‌کند تا یک لایه محافظتی که از طریق تلفن همراه کار می‌کند به حساب کاربری شما اضافه شود. روش کار این لایه هم به این صورت است که با توجه به برنامه نویسی که دارد، از هر چند صانیه یک کد ورود دو مرحله‌ای را تولید خواهد کرد که در ورود برای سایت‌ها می‌توانید از این کدهای یک بار مصرف استفاده کنید.

در ادامه این مقاله قصد دارم به نحوه فعالسازی google authenticator پرداخته و به شما آموزش دهم که چطور این برنامه را روی گوشی و اکانت خود در گوگل فعال کنید. سپس به نحوه انتقال google authenticator به گوشی دیگر می‌پردازم که این روزها بسیاری از افراد با چگونگی انجام آن مشکل دارند.

google authenticator چیست؟

برای اینکه ببینیم google authenticator چیست با یک مثال به شما توضیح می‌دهم. به این فکر کنید که از یک رمز ثابت برای چند حساب کاربری خود مثل اینستاگرام، توییتر و تلگرام استفاده کردید. حالا از قضا وقتی وارد اکانت خود می‌شوید فردی که کنار شماست متوجه این رمز می‌شود. بنابراین به راحتی قادر است با زدن نام کاربری و کلمه عبور به اکانت شما دسترسی داشته باشد.

در نتیجه لازم است که برای افزایش امنیت اکانت خود، یک لایه امنیتی دیگری به آن اضافه کنیم که به آن «ورود دو مرحله‌ای» یا «احراز هویت دو عاملی» گفته می‌شود. حالا شاید بپرسید که این نوع لایه امنیتی 2FA چگونه کار می‌کند؟

بعد از اینکه نام کاربری و رمز عبور برای ورود به اکانتی وارد شود، با فعال سازی ورود دو مرحله google authenticator به محض زدن دکمه ورود، فرد قادر نخواهد بود به اکانت دسترسی داشته باشد. بلکه یک مرحله دیگری برای ورود به وی نمایش داده می‌شود که در اینجا باید یک کد ورود ۶ رقمی را وارد کند. این کد ورود توسط برنامه google authenticator یا سایر برنامه‌های مشابه تولید می‌شود که هر ۱۵ ثانیه کد جدیدی تولید می‌شود. برای تولید کدها هم نیازی به اینترنت نیست.

حالا در مرحله‌ای که این کد ورود دو مرحله‌ای درخواست می‌شود، باید برنامه google authenticator را باز کرده و کدی که در همین لحظه نمایش داده می‌شود را وارد کنید تا قادر به ورود به اکانت باشید.

این برنامه که روی یک گوشی نصب می‌شود، به اکانت جیمیل شما متصل شده و به صورت همزمان نیز نمی‌توان از آن روی چند گوشی مختلف استفاده کرد. در نتیجه تنها راه ممکن برای عبور از این مرحله هم این است که فردی که وارد اکانت می‌شود حتما باید به گوشی و کدی که در لحظه ورود تولید شده دسترسی داشته باشد.

در نتیجه امنیت حساب‌های کاربری بسیار بالاتر رفته و نگرانی بابت هک شدن اکانت خود نخواهید داشت. البته این بدان معنی نیست که از رمزهای ضعیف استفاده کنید، بلکه شما باید همواره سعی کنید از رمز عبور قوی برای ورود به شبکه‌های اجتماعی و سایر اکانت‌های خود استفاده کنید.


آموزش انتقال google authenticator به گوشی دیگر

حالا مشکلی که بسیاری افراد در کار با برنامه google authenticator دارند این است که با خرید گوشی جدید، کار انتقال google authenticator به گوشی دیگر خود را انجام نداده و بدون توجه داشتن به این مسئله که این برنامه صرفا به صورت همزمان قابل استفاده روی یک گوشی متصل به اکانت جیمیل است، ان را پاک می‌کنند.

در نتیجه با نصب و افزودن این برنامه به اکانت گوگل در گوشی جدید درست کار نکرده و کدهایی که تولید می‌شود اعتبار ندارند. برای انتقال google authenticator به گوشی دیگر لازم است که ۳ مرحله را طی کنید.

گام اول: نصب google authenticator روی گوشی جدید

ابتدا باید این برنامه را روی گوشی جدید خود نصب کنید. برای این منظور روی دکمه زیر کلیک کنید تا وارد صفحه برنامه در پلی استور شده و آن را نصب کنید.

دانلود برنامه google authenticator

انتقال google authenticator به گوشی جدید

برای نصب کافی است روی دکمه Install کلیک کنید. پس از اینکه برنامه نصب شد دکمه Open را باز کرده و یا اینکه از بین برنامه‌ها وارد آن شوید. تا اینجای کار دیگر کاری با گوشی جدید نداریم و باید به سراغ گوشی قدیمی خود بروید.

گام دوم: خروجی گرفتن از اکانت در گوشی قدیمی

برنامه google authenticator را در گوشی قبلی خود باز کنید. سپس مشابه تصویر زیر روی منوی برنامه که با سه نقطه عمودی نمایش داده می‌شود کلیک کنید و در نهایت گزینه Transfer Accounts را انتخاب کنید.

آموزش انتقال google authenticator روی گوشی جدید

در این صورت وارد صفحه زیر خواهید شد که باید از اکانت‌هایی که روی گوشی قدیمی خود دارید به کمک گزینه‌ی Export Accounts یک خروجی تهیه کنید. بنابراین در این صفحه روی این منو کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

نحوه انتقال google authenticator روی گوشی جدید

در این مرحله بسته به اینکه ورود دو مرحله‌ای برای چه سایت‌ها و برنامه‌هایی فعال شده، باید اکانت‌هایی که می‌خواهید به گوشی جدید منتقل کنید را انتخاب کنید. مطمئنا هدف شما از خرید گوشی جدید، سوئیچ کردن به گوشی دیگر است. پس همه اکانت‌ها را انتخاب کنید.

آموزش انتقال google authenticator روی گوشی دیگر
ممکن است که شما یک اکانت در سایتی دارید که حالا می‌خواهید آن را بفروشید یا به فرد دیگری واگذار کنید. اگر اینطور است کافی است همان اکانت را انتخاب کنید.

با انجام این کار یک کد QR مشابه تصویر زیر تولید خواهد شد که باید با گوشی جدید خود این کد را اسکن کنید.

آموزش نحوه انتقال google authenticator روی گوشی دیگر

بنابراین گوشی قدیمی خود را تا این مرحله که کد QR مشابه تصویر زیر نمایش داده می‌شود دم دست نگه داشته و حالا به سراغ گوشی جدید می‌رویم.

گام سوم: اسکن بارکد QR و درون ریزی روی گوشی جدید

تا اینجا ما کار خروجی گرفتن از روی گوشی قدیمی را انجام دادیم که خروجی در قالب یک کد QR تولید شد. حالا باید از قابلیت درون ریزی(Import) در گوشی جدید استفاده کنیم که باید تقریبا همان مراحل قبلی را، با این تفاوت که قرار است به منظور درون ریزی کد QR را اسکن کنیم، انجام دهیم.

پس مثل قبل برنامه را که روی گوشی جدید نصب کرده و باز کردید، از منوی برنامه روی Transfer Accounts کلیک کنید. سپس مشابه تصویر زیر این بار روی گزینه Import accounts کلیک کنید.

نحوه انتقال google authenticator روی گوشی دیگر

در این صورت در مرحله بعد به شما گفته می‌شود که برای درون ریزی و انتقال google authenticator به گوشی جدید باید از قبل مراحل خروجی را طی کرده و یک کد QR ایجاد کرده باشید. سپس با گوشی جدید این کد را اسکن کنید.

اگر همه چیز به درستی انجام گرفته حالا در این مرحله کافی است روی دکمه آبی Scan QR code کلیک کنید.

نحوه انتقال google authenticator روی گوشی دیگر

در این صورت برنامه دوربین اجرا خواهد شد. حالا کافی است گوشی قدیمی خود را برداشته و کد QR که در انتهای گام دوم در ان ایجاد کردیم را اسکن کنید.

برای اسکن این کد کافی است دوربین را روی این کد QR برده و چند لحظه صبر کنید. بعد از اینکه اسکن انجام شد، روی دکمه Done کلیک کنید.


آموزش نصب google authenticator و فعال سازی ورود دو مرحله ای

اگر هنوز از این ویژگی برای افزایش امنیت اکانت خود استفاده نمی‌کنید، برای نصب و فعال سازی google authenticator و ورود دو مرحله‌ای کافی است دو مرحله زیر را طی کنید. این مراحل شامل نصب و افزودن گوشی به حساب کاربری جیمیل است.

مرحله اول: نصب google authenticator روی گوشی

ابتدا باید این برنامه را روی گوشی خود نصب کنید. برای این منظور روی دکمه زیر کلیک کنید تا وارد صفحه برنامه در پلی استور شده و آن را نصب کنید.

دانلود برنامه google authenticator

نحوه نصب برنامه google authenticator روی گوشی

برای نصب کافی است روی دکمه Install کلیک کنید. پس از اینکه برنامه نصب شد دکمه Open را باز کرده و یا اینکه از بین برنامه‌ها وارد آن شوید.

مرحله دوم: فعال سازی google authenticator در اکانت گوگل

بعد از اینکه برنامه را روی گوشی خود نصب کردید، لازم است که وارد تنظیمات حساب کاربری گوگل خود شوید. برای این منظور کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید.

تنظیمات امنیتی اکانت گوگل

بعد از ورود به لینک بالا ممکن است صفحه زیر به شما نمایش داده شود. در این مرحله باید روی ورود دو مرحله‌ای گوگل کلیک کنید.

افزایش امنیت اکانت گوگل با ورود دو مرحله ای

در این صورت همانطور که در تصویر می‌بینید به بخش Authenticator app تنظیمات اکانت خود هدایت خواهید شد که در اینجا باید روی دکمه‌ی SET UP کلیک کنید.

فعال کردن احراز هویت دو عاملی گوگل

در مرحله‌ی باید باید بر اساس سیستم عامل گوشی خود یکی از گزینه های اندروید یا ios را انتخاب کرده و روی دکمه NEXT کلیک کنید.

فعال سازی ورود دو مرحله ای google authenticator روی گوشی

سپس برنامه را در گوشی خود باز کرده و روی Begin Setup یا + کلیک کنید.

نحوه فعال کردن google authenticator روی گوشی

در این صورت دو راه به شما پیشنهاد می‌شود که اولی اسکن کد QR و دومی وارد کردن کد به صورت دستی است. برای اینکه سریع‌تر و دقیق‌تر این کار را انجام دهید پیشنهاد می‌کنم از روش اسکن کد استفاده کنید.

نحوه فعال سازی google authenticator

حالا باید کد QR که در اکانت گوگل و در صفحه نمایش مانیتور به شما نمایش داده می‌شود را به کمک گوشی اسکن کرده و روی دکمه NEXT کلیک کنید.

آموزش فعال سازی google authenticator

با انجام این اسکن اکانت در برنامه اضافه شده و یک کد ۶ رقمی به شما نمایش داده می‌شود. در صفحه وب نیز به صفحه زیر هدایت می‌شود که ابتدا باید این کد ۶ رقمی را در کادر Enter Code وارد کرده و سپس روی دکمه VERIFY کلیک کنید.

آموزش فعال سازی google authenticator

در صورتی که کد به درستی وارد شده باشد برنامه google authenticator روی اکانت جیمیل شما فعال خواهد شد.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله به چگونگی نصب و آموزش انتقال google authenticator به گوشی دیگر پرداخته و به شما یاد دادم اگه اگر گوشی جدید خریداری کردید چطور می‌توانید اطلاعات این برنامه را به آن منتقل کنید. در صورتی که مشکلی برای ورود دو مرحله ای بایننس، توییتر، اینستاگرام یا هر برنامه دیگری که از ورود دو مرحله‌ای از آن استفاده می‌کنید دارید، کافی است به کمک این روش مشکلات موجود را حل کنید.

در صورتی که سوالی در خصوص استفاده از این برنامه دارید، از بخش نظرات ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنم. همچنین پیشنهاد می‌کنم که حتما در هنگام تغییر و خرید گوشی جدید، کلیه اکانت‌های خود را در برنامه منتقل کنید.

1.3/5 - (52 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. با سلام و خسته نباشید خدمت شما. چند روز پیش برنامه google authenticator روی گوشیم حذف شد ودیگه نمیتونم وارد اکانت کوینکسم بشم . آیا راهی برای بازی یابی googel authenticator هست و دوباره میتونم به حسابم دسترسی داشته باشم لطفا منو راهنمایی کنید خواهش میکنم اگه این پیامو دریافت کردید به من کمک کنید .

  1. سلام امین جان
   در صورتی که کد QR برای پشتیبان گیری از قبل تهیه کرده باشید می‌تونید این کار رو انجام بدین. در غیر این صورت باید با پشتیبانی سایت کوینکس در ارتباط باشید تا با احراز هویت ورود دو مرحله‌ای رو برای اکانت شما غیرفعال کنن تا بتونید وارد بشید.

   1. سلام آقای صادقی ممنون از راهنماییتون . به بخش پشتبانی در قسمت hellp cnter مراجعه و مشکلمو براشون فرستادم و بعد از یک روز کاری برام لینک ریست فرستادن و مشکلم برطرف شد.

 2. با سلام
  بنده مشکلی که با این برنامه دارم این هست که کدی که ازین برنامه دریافت میکنم موقع ورود به هات بیت کار نمیکند. میخواستم ببینم این مشکل را چطوری حل کنم؟
  با عوض کردن گوشی از قدیم به جدید این مشکل حل میشود؟

  1. سلام علی جان
   نه این مشکل به این خاطره که برنامه رو به درستی راه اندازی نکردید یا اینکه برنامه حذف و نصب شده که حالا کد براتون کار نمی‌کنه. تنها راهش اینه که از قبل کد QR که برای انتقال نیاز بوده رو داشته باشید و مجددا با اون راه اندازی کنید یا اینکه از پشتیبانی سایت مورد نظر بخواین که ورود دو مرحله‌ای رو براتون غیرفعال کنن.

 3. سلام آقای صادقی وقت بخیر
  من میخام نرم افزار رو به گوشی دیگه منتقل کنم و مراحلی که گفتین رو میرم ولی موقعی که گزینه ارسال رو از گوشی قدیمی میزنم از من پسورد میخاد

 4. سلام. گوشی منو دزدین و ندارم که این کارارو بکنم باید چیکار کنم تا بتونم دوباره راه اندازی کنمgoogle authentic ator ی

   1. سلام.. مراحل مورد نظر رو انجام دادم ولی زمانی که صادر کردن حساب از گوشی قدیمی رو میزنم وارد یک صفحه جدید میشه که نوشته برای صادر کردن حسابهایتان ,ابتدا هویت خود را تایید کنید و کیبورد صفحه اعداد باز میشه.. اینجا چه پسوردی باید زده بشه حتی رمز جی‌میل هم وارد کردم قبول نکرد

 5. سلام آقای صادقی
  بنده آنتتیکتورم را به شخصی دادم که برایم فعال کند دو روز بعد از کیف پولم سرقت شد به آنتتیکیتور مراجعه کردم در بالای صفحع در خط آبی رنکی نوشته شده اخیرا چند حساب صادر شده است در قسمت انتقال حساب ها نیز در صادر کردن حساب دو اکانت وجود دارد و کد Qr تولید شده است. حالا سوالی که برایم پیش آمده این است که از این طریق شخص مورد نظر می توانسته به کد های من دسترسی داشته باشد و این سرقت را انجام دهد. ضمن اینکه کد های فعال سازی در بدو ورود به آتنتیکیتور را هم داشته است واینکار را از طریق لب تاب خودشون و با گوشی خودشون و من انجام دادن .
  ممنون

  1. سلام رضا جان
   بله متاسفانه، با توضیحاتی که شما دادین اگر درست متوجه شده باشم، اکانت google authenticator رو انتقال دادن به گوشی خودشون و ازش استفاده کردن.
   البته برای اینکه از این موضوع اطمینان پیدا کنید، کافیه به سایت‌هایی که ورود دو مرحله‌ای اضافه شده از طریق مرورگر دیگه لاگین کنید، در صورتی که کدی که در برنامه بهتون نمایش داده شد و برای ورود استفاده کردید کار نکنه، یعنی اینکه منتقل شده به گوشی دیگه و اون شخص دسترسی رو داشته. اما اگر تونستید لاگین کنید، مشکل از جای دیگه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا